Keďže mám dlhoročné skúsenosti s týmto olejom, rozhodol som sa Vám ho priblížiť. Čo je vlastne za rastlinu, z ktorého sa tento olej vyrába? Je to Borovica Sibírska, (Pinus Sibirica, tzv. Kedr). Céder, označovaný aj ako „strom života“, je mohutný ihličnatý strom dorastajúci do výšky 35 až 40 m. Pre svoje účinky bol vždy uctievanou drevinou obyvateľov sibírskej tajgy.
Široké použitie tohto oleja ho predurčuje do domácnosti, ako stáleho pomocníka. Či už na priamu konzumáciu (po lyžičkách) alebo do tepelne neupravených pokrmov (šalát a pod.), s týmto olejom nešliapnete vedľa.
Prečo sa oplatí kamarátiť sa s cédrovým olejom?
- Je na vnútorné použitie
Olej zlepšuje priebeh zápalových ochorení, ako je horúčka, nachladnutie, nádcha, alebo chrípka. Zápal dýchacích ciest sa s ním lieči tiež rýchlejšie. Pre telo je to “životabudič” a pomocník imunitného systému . S cédrovým olejom ho máte jednoducho perfektne chránený.
- 2. Je na vonkajšie použitie.
Pri kožných problémoch (psoriáza, atopický ekzém a pod.) aplikujte priamo na kožu. Pomáha pri neurodermatitídach, urýchľuje hojenie popálenín a rôznych rán.
- 3. Nutrične vysoko hodnotná potravina
Cédrový olej sa vyrába lisovaným jadier cédrových orechov za studena a predstavuje nutrične vysoko hodnotnú biologicky aktívnu potravinu. Obsahuje kvalitný pomer živín (komplex hodnotných bielkovín, tukov a sacharidov), vitamínov (A,B,E,D,F) a stopových prvkov
- 4. 15ml denne
Toto je jeho odporúčané denné dávkovanie.
- 5. 55% odporúčanej dennej dávky vitamínu E.
Toľkoto vitamínu E príjmete každý deň, ak skonzumujete 15ml cédrového oleja. Je aj výdatným zdrojom polynenasýtených mastných kyselín
- Bonus na koniec
Produkty z cédra tiež podporujú kardiovaskulárny systém. Céder je veľmi bohatý na vitamíny C a A.
Produkty z cédra sú vo veľkej miere používané aj v kozmetike. Zopár ich nájdete na Herbatica.sk.
Juraj