Dobré meno nadovšetko. Ak si Vás vážia pre Vaše vlastnosti, prácu, ktorá po Vás zostáva alebo preto, že prinášate zo svojho do svojho okolia čokoľvek pozitívne – máte dobré meno. Jeho vybudovanie však čosi stojí a trvá určitý čas.
Ale nielen človek má dobré meno, teda je čímsi známy, vyhľadávaný a príťažlivý. Aj čaje ( o jednom z nich sa tu dočítate) sú také. Čierne, zelené, biele, ovocné, bylinkové…
Niektoré sú nepitné, niektoré priemerné a niektoré majú svoje meno a dobrý zvuk nielen medzi fajnšmekrami. Skrátka a dobre, voňavá šálka tohto nápoja má niečo“ do seba“.
IVAN-ČAJ je vlastne sušený list vŕbovky úzkolistej (lat. Epilóbium angustifolium), v ktorom môžu byť primiešané kvety tejto byliny, ktorá rastie v miernom pásme severnej pologule. Koncom júla zakvitá nádhernými svetloružovými kvetmi a jej veľké skupiny sú ozdobou lesných čistín, lúk alebo riedkych lesíkov. Býva vysoká od 50 do 150 cm. Listy sú svetlozelené, kopijovité, ukončené jemnou špičkou. Toľko z múdrych herbárov.
Prečo sa vlastne vŕbovka volá IVAN-ČAJ?
Vysvetlení majú rôzne zdroje pripravené niekoľko, mňa zaujali tieto:
- Listy vŕbovky pripomínajú tak troch listy vŕby a po rusky sa vŕba povie „íva“ odtiaľ je len krok ku IVAN-ČAJ
- Ivan – typické ruské meno, ktoré nosili bohatieri, udatní, silní, krásni, mladí, príťažliví – teda jedným slovom mužní. Keď v minulosti skúsenosťou ľudia overili, že pitie odvaru z vŕbovky má podporný vplyv na potenciu tak sa z tejto rastlinky stal IVAN-ČAJ
- V jednej dedine žil Ivan – miloval lúky, lesy a rozumel rastlinám tak, ako málokto. Nosil oblečenú červenú košeľu a vždy, keď sa na zelenej lúke čosi začervenalo, ľudia hovorili: To je IVAN, ČAJ hľadá.
Načo je neprávom pozabudnutý IVAN-ČAJ dobrý?
Budem vychádzať zo zloženia vŕbovky: triesloviny, sliz, celulóza, vitamín C, železo, meď, mangán, draslík, vápnik, titán, molybdén, taníny a silice. Výsledky podrobného výskumu prinášajú širší zoznam látok, ktoré sú užitočné, ale tu uvedené sú najpodstatnejšie, pretože vďaka nim IVAN-ČAJ:
- pôsobí protizápalovo (vitamín C)
- má hojace účinky na podráždenú sliznicu žalúdka a čreva (pomáha pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika)
- vďaka obsahu niektorých prvkov pomáha pri ochoreniach prostaty a aj problémoch s potenciou (nie je náhradou klasickej liečby takýchto ochorení)
- pôsobí ako jemné sedatívum pri rozrušení, je vhodný pre ľudí nadmerne podráždených, upokojuje a zlepšuje náladu
- migrény a bolesti hlavy
- nedostatok železa
A na záver: ako si pripraviť voňavú šálku:
Do nahriatej šálky vložiť 1 vrecúško, zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať cca 10-15 minút. Možno dochutiť medom (alebo cukrom). Jeho výhodou je, že sa dá popíjať aj studený a môže stáť v šálke aj 24 hodín bez toho, aby stratil čosi zo svojich účinkov.