Už viac ako tritisíc rokov je v orientálnom lekárstve mumio známe. Jeho zázračné účinky popisoval i Aristoteles. Vždy sa spájalo s aureolou slávy a legendami. Udržalo sa dodnes v ľudovom lekárstve Strednej Ázie – v Iráne, Afganistane, Tibete i Indii. Jeho vlastnosti, pôvod, fyziologické a liečivé účinky sú v súčasnosti stredobodom pozornosti veľa odborníkov. Správy o ňom potom rýchlo prenikli i do novín a časopisov, kde vzbudili veľkú pozornosť verejnosti.
„Mumio zostruje zmysly, upevňuje žalúdok, uľahčuje dýchanie. Je najdokonalejšie zloženým liekom.“ Aristoteles
Kde sa vzalo?
Táto látka, zvaná tiež horským balzamom alebo horskou smolou, je podľa najnovších vedeckých výskumov zložitá chemická zlúčenina nachádzajúca sa v niektorých oblastiach východnej Ázie.
Ide o slovo gréckeho pôvodu a v preklade znamená „zachovávajúce telo“. Je to prírodná zmes organických a anorganických látok tvoriaca sa v skalných dutinách. Čisté mumio sa tam nachádza vo forme cencúľov pri horských potokoch a preliačeninách. Len v niektorých prípadoch sa v ňom objavili prímesi vrchných vrstiev hornín. Tieto pôvodné zdroje múmia sú však dostupné len veľmi ťažko a preto sa dochovali v tak vysokej čistote.
- Prvotne znečistené mumio stieklo zo základného zdroja, zmiešalo sa s pôdou, kalovými hmotami hlodavcov, vtákov a iných živočíchov. Nachádza sa ale len vo vysokých horách, prevažne v jaskyniach či iných veľmi ťažko dostupných a skrytých miestach.
- Druhotne znečistené mumio prešlo zažívacím traktom rôznych živočíchov, napríklad opíc v Indii, vtákov či hlodavcov v Strednej Ázii. Zvieratá ho požili zo základných alebo prvotne znečistených zdrojov.
Mumio zbavené prímesí a preextrahované je homogénna pružná tmavohnedá hmota s lesklým povrchom, charakteristickou vôňou a horkastou chuťou. Pri skladovaní postupne tuhne, čo spôsobuje jeho vysušovanie. Veľmi ľahko sa rozpúšťa vo vode, roztoky sú priezračné, tmavohnedo zafarbené. Obsahuje okolo tridsať mikro a makro prvkov, asi desať rôznych oxidov kovov, ďalej oxid kremičitý, fosforečný, rôzne organické látky a kyseliny.
Účinky na ľudský organizmus
O vysoko účinných vlastnostiach múmia svedčia spisy orientálnej medicíny. Viac než sedemdesiat lekárskych kníh a traktátov obsahuje bohatý materiál o jeho širokom využití ako prostriedku podporujúcom regeneračné procesy v rôznych tkanivách ľudského organizmu. A to vo forme protizápalového, antitoxického a všeobecne podporujúceho preparátu, ktorý tiež pôsobí na regeneráciu zníženej funkcie periférnych nervových vláken a analyzátorov v mozgu.
Na základe dlhoročného experimentálneho a chemického výskumu bolo mumio oficiálne povolené ako všeobecný nešpecifický biostimulátor na rôznych klinikách. Každá z jeho zložiek má schopnosť ovplyvňovať zodpovedajúce procesy látkovej výmeny a urýchľovať regeneráciu rôznych tkanív. Stimulačný účinok sa prejavuje už na úrovni bunky. Má priaznivý vplyv i na priebeh chorôb z ožiarenia, ovplyvňuje správne zloženie periférnej krvi, kostnej dreni a sleziny. Viaceré klinické prieskumy dokázali, že jeho toxicita je veľmi nízka, nevyvoláva vznik novotvarov. Pri dlhodobých aplikáciách neboli pozorované žiadne vedľajšie vplyvy na srdce. Preukázateľne naopak zlepšuje elektrokardiografické ukazovatele a stimuluje funkciu srdcového svalu.
Pri užívaní mumia nie sú známe žiadne kontraindikácie. Pokiaľ sa niekedy objavili žalúdočné nevoľnosti, prípravok sa jednoducho niekoľko dní vynechal alebo sa podávali nižšie dávky.
Z odborných štúdií
Ako ukážku vyberáme informácie zo štúdie o klinických skúškach liečení mumiom uskutočnenými na 74 pacientoch s vredovými chorobami žalúdka a dvanástnika. Prebehli zároveň na dvoch zahraničných klinikách.
Všetci chorí prišli k liečeniu v dobe výrazného zhoršenia zdravotných problémov. Sťažovali sa na bolesti v súvislosti s príjmom potravy a tiež na zvracanie, hnačky a pod. Väčšina z nich mala problémy už 2 až 5 rokov (44%), niektorí viac ako desať rokov (21%). Kritériom terapeutického účinku múmia boli klinické, röntgenové, gastroskopické a iné údaje. Pri röntgenovom vyšetrení na začiatku liečenia sa u 65 pacientov objavil vredový nález v dvanástniku, u troch v stene žalúdka. Všetci mali rad röntgenofunkčných príznakov zmien záhybu a reliéfu sliznice, porušenú rôznym stupňom deformácie dvanástnika. Mumio užívali vnútorne, v dávke 100 mg na kilogram váhy dvakrát denne počas troch týždňov. Vždy pol hodiny po jedle. Pred podaním bol prípravok rozpustený v polievkovej lyžici čaju alebo horúcej vody.
Za 15 minút po požití mumia takmer u všetkých chorých zmizla bolesť po jedle. 19-tim chorým úplne zmizli bolesti v priebehu prvých 4 dní liečenia, 17-tim po šiestich dňoch, 21-ým po ôsmich, 15-tim po 2-3 týždňoch. Približne v rovnakom čase zmizla i bolesť pri tlaku na žalúdok. Chorí so sklonom k zápche získali behom dvoch týždňov pravidelnú stolicu. Uvedený nález, dokázaný röntgenovým vyšetrením, zmizol pri 56 chorých, u troch sa prudko zmenšil. Gastroenterologické pozorovanie ukázalo pred liečením rôzny stupeň zmien na povrchu epitelu a výrazný epitelárny opuch. Po dvoch týždňoch liečenia zápalové procesy zmizli a sliznica žalúdka sa upravila.
Pri štyroch chorých na vredy bol zistený i chronický zápal žalúdka a pri piatich bolestivé chronické koliky. Spolu s miznúcimi vredovými symptómami ustupovali aj tieto zápalové procesy v žlčovodoch a črevách. U všetkých chorých sa dosiahlo výrazného liečebného efektu. Neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky.
V citáciách odbornej literatúry, ktorá obsahuje desiatky popísaných prípadov klinických skúšok liečenia mumiom, by sme mohli pokračovať ešte dlho. Obmedzíme sa na výpočet známych chorôb, pri ktorých bolo preukázané kladné pôsobenie múmia:
- urýchľuje zrastanie zlomených kostí,
- liečbu hnisavých rán a ekzémov,
- rôznych nervových ochorení,
- popálenín a zápalov,
- zápalov dýchacích ciest a iných orgánov, stredného ucha či pečene.
- používa sa aj pri liečbe paradentózy, bercových vredov, cukrovky, trombózy hlbokých žíl dolných končatín. Kladných výsledkov sa dosiahlo i pri liečbe infarktu myokardu a celkovej regenerácii organizmu.
Mumio sa v súčasnosti podáva väčšinou vo forme roztoku alebo masti. Výborné je, že už sa dá zakúpiť aj u nás – nájdete ho na našej stránke tu.
Podľa: Mudr. P. Beleš a I. Manolevská, časopis REGENA
Zaujalo Vás, čo ste sa dočítali? Chcete viac podobných článkov? Prihláste sa k odberu nášho newsletteru tu.